Z ciastem drożdżowym zawsze miałam problem. Albo nie chciało wyrosnąć, albo opadało tuż po wyjęciu z piekarnika. Wszystkie te problemy zniknęły, gdy babcia zdradziła mi swoją sprawdzoną metodę 3xC. Od tamtego czasu drożdżowe wyrasta mi ponad blachę i jest mięciutkie jak poduszka

To prosta zasada, którą bardzo łatwo zapamiętasz. 3xC, czyli czas, cierpliwość i ciepło. Tylko tyle wystarczy, by twoje ciasto drożdżowe już zawsze wychodziło idealne.

Pierwsza zasada, czyli C jak czas

Pierwsze C odnosi się do czasu. Ciasto drożdżowe należy wyrabiać długo. Nie skracaj tego etapu, inaczej nie będzie miało odpowiedniej konsystencji i struktury. Jeśli wyrabiasz je ręką, to rób to przez minimum 12-15 minut, robotem zajmie to ok. 7-8 minut. Dobrze wyrobione ciasto będzie puszyste i lekkie, dzięki temu, że ładnie rozwinie się w nim siatka glutenowa i będzie dobrze napowietrzone.

Powiem ci, że już po pierwszym długim wyrabianiu zauważyłam różnicę. Drożdżówka po upieczeniu wyszła niezwykle puchata, ładnie wyrośnięta i leciutka.

Druga zasada, czyli C jak cierpliwość

Drugie C to cierpliwość, która nierozerwalnie łączy się z czasem. Robiąc ciasto drożdżowe, nie spiesz się. Spokojnie poczekaj, aż wyrośnie w misce. Szansa, że wyrośnie za bardzo jest niewielka, a w większości przypadków, za szybko przekładamy je do blaszki i pieczemy.

Pamiętaj, że jedna godzina na wyrośnięcie to czas orientacyjny. Ciasto, tak naprawdę, powinno co najmniej podwoić swoją objętość. Może nawet ją potroić, dlatego nie kieruj się zegarkiem, ale obserwuj je. W gorące dni będzie rosło niezwykle szybko (nawet krócej niż godzinę), a w zimne zdecydowanie dłużej. 

By sprawdzić, czy ciasto jest już odpowiednio wyrośnięte, naciśnij je delikatnie palcem. Jeśli powoli wraca do swojego kształtu, a wgłębienie zanika, to znak, że możesz przekładać je do blachy.

Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA

Trzecia zasada, czyli C jak ciepło

Ciepło to wielki sprzymierzeniec ciasta drożdżowego. Sprawia, że drożdże uaktywniają się, a ciasto rośnie. Dlatego zwróć uwagę na:

  • temperaturę użytych produktów, im będą chłodniejsze, tym ciasto będzie dłużej wyrastało. Użyj ciepłego (letniego) mleka i jajek (a jeśli używasz, to również jogurtu czy śmietany).
  • temperaturę w kuchni, latem drożdżowe rośnie jak szalone, natomiast zimą zazwyczaj trzeba mu nieco pomóc, wstawiając je do ciepłego piekarnika lub ustawiając blisko grzejnika.
  • temperaturę pieczenia, ciasto drożdżowe lubi być pieczone w 180 stopniach. W takiej temperaturze ładnie i równomiernie rośnie.

A po inne sprawdzone triki na sezonowe przepisy zajrzyj na nasz kanał nadawczy. Znajdziesz tam wiele ciekawych treści.